چوب بالسا ۵ میل که شب ها به رنگ سبز می شود

بالسا، که به آن درخت بالسا نیز می‌گویند، درخت گرمسیری سریع‌رشد از خانواده گل خطمی (Malvaceae)، که به دلیل چوب بسیار سبک وزن و رنگ روشنش مشهور است.

چوب بالسا ۵ میل که شهرت جهانی دارد. و در حالی که چگالی و مقادیر مکانیکی آن بسته به شرایط رشد هر درخت خاص می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد، به طور کلی سبک ترین و نرم ترین چوب در بین تمام چوب های تجاری است که از 8 تا 14 پوند بر فوت مکعب متغیر است.

با این حال، با وجود نرمی آن، بالسا از نظر فنی به جای چوب نرم به عنوان چوب سخت طبقه بندی می شود، زیرا برگ های آن پهن است و مخروطی نیست.

بالسا را می توان از جنوب مکزیک تا بولیوی یافت و در بسیاری از محدوده آن گیاهی رایج است. چوب برای مدت طولانی در بسیاری از کاربردهای تجاری، مانند مدل سازی، بسته بندی، و عایق بندی، و همچنین در دستگاه های شناور استفاده می شود (بالسا به معنای “قایق” یا “شناور” اسپانیایی است). الیاف دانه به عنوان چاشنی تشک و کوسن استفاده می شود.

چوب

بالسا دارای پوست کم رنگ است و مانند بسیاری از درختان گرمسیری، حلقه رشد سالانه ندارد. می تواند بیش از 5 متر (16.5 فوت) در سال در آفتاب کامل رشد کند و حداکثر ارتفاع آن به حدود 30 متر (100 فوت) برسد.

برگ های بزرگ که عموماً در انتهای شاخه ها متمرکز شده اند، در نوک آن ها نوک تیز و در پایه به شکل قلب هستند. درختان بالسا در سه تا چهار سالگی گل می دهند و گل های سفید منفرد معمولاً با خفاش گرده افشانی می شوند.

میوه یک کپسول است و حاوی دانه های زیادی با کرک های بلند است که به دانه ها اجازه می دهد در فواصل زیادی پراکنده شوند.

بذرها برای سالهای زیادی در خاک زنده می مانند و ممکن است پس از سوختن یا باز شدن شکاف در تاج جنگل جوانه بزنند. بالسا ممکن است در توده‌های مخلوط یا خالص و در جنگل‌های بالغ، جایی که سایه و رشد آهسته‌تر منجر به چوب متراکم‌تر می‌شود، دیده شود.